Strona główna Archiwum Forum Mapa ogrodów O nas Kontakt

Pokaż wątki Pokaż posty

Odchwaszczanie Roundup’em a bezpieczeństwo kotów.

kiciaodzenka
12 27

Dodany 11:52, 28 kwi 2013
Jestem przed odchwaszczania ziemi pod ewentualne rabaty i trawnik. Jak pisałam w innych postach mam ziemie gliniastą. Odliczając dom mam około 1.000 metrów działki, czyli sporo do obróbki ręcznej jak dla mnie i męża. Od zwsze była tutaj walka z perzem, ziemia była cząsto przerabiana podczas budowy. Wyrównywania terenu, glebogryzarką, grabiami, koparką. Perz wygrabialiśmy z meżem ale ciągle jest to pierostwo. Teraz po zrobieniu kostki znów była ziemia przerabiana tak do połowy działki i narazie widać małe kiełkujące listki perzu. Dalej na działce gdzie ziemia nie była często ruszana mam znów bardzo dużo mchu, cały dywan. Czy mech można jakoś usunąć i czy szkodzi roślinom ?
Więc pomyślałam o Roundup'ie , póki nie mam jeszcze dużych ilości nasadzeń. Na jesień planujemy siać trawę, choć nie wiem czy się uda czasowo i finansowo.
Mam jednak duże wahania co do Roundup’a ze zwzględu na mojego kotka.
Dużo czasu spędza na dworze i na działce, odwiedzają mnie też inne koty.
Czy taki środek może zaszkodzić kotu, lub nawet go otruć ? ( lizanie łapek, podgryzanie trawki ) .
Po opryskaniu jak długo, ma on działanie trujące, szkodliwe dla zwierząt ( koty, ptaszki ) ?
Nie wybaczyłabym sobie gdyby mojemu kocurkowi i jego przyjaciołom się coś stało.
Sebek
20160101 130510

Dodany 15:39, 28 kwi 2013
Przez kilka dni na pewno nie mógłby chodzić po takim terenie - co najmniej dwa-trzy.
Musiałabyś go zacząć wyprowadzać....
kiciaodzenka
12 27

Dodany 15:52, 28 kwi 2013
Bardzo dziękuję Sebek za szybką odpowiedź. Myślałam, że kilka tygodni. Zastanowię się nad tym wszystkim jeszcze. Teren jest dość duży do odchwaszczania.Może przez trzy dni udałoby mi się go trzymać w domu, choć nie powiem będzie ciężko, bo lubi chodzić po dworze na polowania. Także muszę liczyć się z nieprzespanymi nocami, jego płaczem i skrobaniem w okna. Poczekam z tydzień, aż perz więcej wykiełkuje bo na terenie przerytym po kostce jest malutki, za to z tyłu działki akurat na pryskanie. Czytałam w artykułach z Ogrodowiska o stosowaniu octu z płynem. Nie wim na ile to skuteczne i czy nie zaszkodzi Thujom ( jeśli nawet je okryje ) ? Może przeniknie do korzeni ?
Gardenarium
 mg 3368

Dodany 16:16, 28 kwi 2013
Octem psikaj dalej od roślin, nie powinno przeniknąć do gleby, chodzi o to żeby listki się pokryły octem, a nie żeby lało się w glebę. Pryskasz mgiełką.
kiciaodzenka
12 27

Dodany 16:54, 28 kwi 2013
Dzięki Danusiu, za rady. Myślisz, że ten ocet da radę perzowi i mchom ? Czy zdecydować się na ten Roundup ? Bo w przypadku octu nie będę musiała niewolić swojego kota w domu. Tuje mają około metra to na wszelki wypadek zakryłabym workami na czas oprysku i zgodnie z Twoimi wskazówkami z dala od nich.
Gardenarium
 mg 3368

Dodany 17:28, 28 kwi 2013
Spróbuj najpierw ekologicznym środkiem,a potem dopiero jak nie podziała, czymś mocniejszym
kiciaodzenka
12 27

Dodany 17:51, 28 kwi 2013
Tak zrobię Danusiu. Po oprysku tym środkiem z octu, z ziemią nic się złego nie stanie ? W tym sensie, że nie będzie chciało tam nic rosnąć ?
Jak już te chwasty uschną to co dalej z nimi robić ?
Gabriela
Im000026

Dodany 18:07, 28 kwi 2013
Pryskałam chemią na chwasty selektywną i nieselektywną wiele razy. Moje dwa koty nie ucierpiały nigdy. Te środki są płynne i szybko wysychają. Kot jeżeli ma wybór suchego i mokrego miejsca, nie będzie właził na mokrą trawę. Poza tym nigdy nie pryskałam naraz całego ogrodu, tylko jakieś jedno miejsce. Akurat o koty nie musisz się obawiać.

Dodany 18:13, 28 kwi 2013
Dziękuję Gabrielo za odpowiedź i cenne informacje.
Debra
14 005

Dodany 19:56, 28 kwi 2013
Unikaj Roundup'u jak możesz. To bardzo szkodliwe paskudztwo, truje nie tylko chwasty, ale też wszystkie pożyteczne organizmy w glebie. Odbudowa równowagi biologicznej po dawce takiej chemii, to długa droga.
Ocet co najwyżej zakwasi ziemię, ale to nie problem dodasz dolomitu i po sprawie, a tam gdzie będą kwasolubne to nawet lepiej.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies