Strona główna Archiwum Forum Mapa ogrodów O nas Kontakt

Pokaż wątki Pokaż posty

System nawadniania trawnika - nawadnianie trawnika

Gardenarium
0z5y0788  2

Dodany 19:31, 24 kwi 2014
Nawadnianie bym powiedziała nie jest dla wariatów, jest dla normalnych ludzi. Są ludzie pracujący do nocy i nie mający kiedy podlewać ogrodu, więc nie można tak twierdzić. Ja mam ogród 500 m, trawnika 80 m i mam podlewanie bo nie myślę o tym żeby lecieć i ratować trawę, a zajmuję się pielęgnacją ogrodu w tym czasie, co musiałabym go podlewać.

Tak samo robimy dla klientów, oni nie mają głowy ani pasji uprawiania ogrodu, więc przynajmniej rośliny mają zapewnione dawki wody na tyle, ile potrzebują. To moje zdanie, bo robię ogrody dla ludzi, którzy niekoniecznie są pasjonatami ogrodnictwa. Ale lubią mieć ładne i zdrowe rośliny. Przecież to nie grzech nie umieć pielęgnować ogrodu, dzięki temu ogrodnicy mają pracę.
Honzik

Dodany 01:22, 24 maj 2014
witam, właśnie założyłem nawadanianie do ogrodu około 1 000 m2 i powiem, że pomimo wielkich kosztow jest to najlepsza inwestycja jaka moglem zrobic. Rosliny rownomiernie i regularnie podlane, nie musze wygospodarowac codziennie godziny na podlewanie i nie musze o tym pamietac, nastawiam nawadnianie na godzine 1 w mocy zeby nie parowalo i zeby rosliny zdazyly sie napic

Dodany 18:44, 09 sty 2015
czytam i czytam i nie wiem co myśleć. Mam ogródek o powierzchni około 900m2. W większości trawnik, zasadzone póki co 2 drzewa. Trawnik będzie zakładany wiosną. Zaplanowaliśmy już wstępnie plan rabat.
Ponieważ fundusze bardzo mocno mamy ograniczone, zastanawiam się nad tym, czy nawadnianie zakładać czy nie. Jak sądzicie. Jest sens ograniczyć nawodnienie do np 2 dużych zraszaczy pośrodku z linią kroplującą na rabatach i ewentualnie podlewać dodatkowo miejsca mniej podlane? Ziemia głównie gliniasta.
Obawiam się, że na profesjonalne rozwiązanie nas nie stać
Poniżej "projekt". Częsci zielone po bokach to planowane rabaty. Elementy prostokątne to altana, drewutnia i kompostownik (które dopiero powstaną). Szare miejsca to plac na palenisko i wytyczone ścieżki.
Pomóżcie proszę bo kompletnie się na ogrodnictwie nie znam. Domek kupiony z rynku wtórnego z pustym placem na ogród i ilość decyzji, które trzeba w związku z nim podjąć mnie przerasta!

Dodany 15:12, 10 sty 2015
Dwa zraszacze to zdecydowanie za mało. Jeśli chcecie zaoszczędzić to może zamówcie profesjonalny projekt a realizacje zrobcie we własnym zakresie? Chociaż to naprawdę ciężka praca jest, wiem co mówię bo tak zrobilam. Dziś jestem zadowolona, ale gdybym miała jeszcze raz podejmować decyzje to zlecilabym wykonanie od a do z. Podlewanie dodatkowo niepodlanych miejsc mija się z celem, bo kasa wydana a Wy i tak ze szlaufem będziecie biegać....

Dodany 15:25, 10 sty 2015
dzięki guadalahara... chociaż nie pocieszyłaś Rozumiem, że mimo wszystko polecasz założenie instalacji?

to z innej beczki, skoro już jesteś po położeniu. Z jakimi kosztami (projekt+elementy+wykonanie) możemy się zmierzyć na powierzchnię ok 900m? Chodzi mi o jakieś widełki kosztów w niewypasionej wersji...
Na co zwracać uwagę przy poszukiwaniu rodzaju elementów? np. w TORO jest ogromna paleta i naprawdę trudno się zorientować od czego zacząć. Jakich producentów polecasz a jakich omijać szerokim łukiem?

Dodany 16:35, 10 sty 2015
Ja pozwolę sobie nie zgodzić się z ww. opinią.
Dlatego, że 900m kw to nie wielka połać terenu.
Dwa podłoże gliniaste, a więc ok latem przy braku opadów zrobi się skorupa jednak pod tą wierzchnią skorupą będzie woda. Wiosną i jesienią będzie wody nadmiar, więc trawnik będzie miał dobre warunki wodne, a dobierając właściwe gatunki traw (rajgras) będzie trawnik obfity bo rajgras lubi wodę pić.
Linia kroplująca według mnie powinna zdać egzamin na rabatach. Dodatkowo najprostszy sterownik do podlewania do kilkanaście złotych.

Ja mam trawnik na glinie i nie mam nawadniania, a trawa rośnie co więcej nawet go nie podlewam.
Reszta działki to piach i tam gdzie ten piach jest największy tam trawa się gorzej trzyma.
Nigdy nie podlewam trawników tylko rabaty i to ręcznie. Trawnik w momencie gdy faktycznie już kilkanaście dni latem słońce mocno spala trawę to troszkę ją zraszam.

Na kilku większych rabatach ustawiam zraszacz takiego wariata za 12zł na 15 min i efekt jest bardzo dobry, jeśli chodzi o podlewanie. Ten wariat służy już z 8 lat.

Zraszacze 2-3 wystarczą i zależy tylko jaką średnicę podlewania mają.

Nawadnianie zawsze będziecie mogli założyć sobie później bo wykonanie później nacięć na trawniku to pikuś, a skoro nie macie funduszy to Ja polecam to o czym myślicie teraz.

Jeśli macie glinę to raczej zastanówcie się nad tym co może Was spotkać z taką glebą w przyszłości.
Czyli zakwaszenie (ładunek nawozów mineralnych), wilgoć, mech itd. To też dużo wody to też nie najlepsza opcja dla gliny i prędzej będziecie zmuszeni do drenażu.
Jednak wszystko zależy od tego co chcecie mieć za trawnik czy zwykły przed domem czy laurkę dla sąsiadów by ślina wisiała im przy kostkach stóp.

Pozdrawiam.

Dodany 16:59, 11 sty 2015
anitan napisał(a)

to z innej beczki, skoro już jesteś po położeniu. Z jakimi kosztami (projekt+elementy+wykonanie) możemy się zmierzyć na powierzchnię ok 900m? Chodzi mi o jakieś widełki kosztów w niewypasionej wersji...
Na co zwracać uwagę przy poszukiwaniu rodzaju elementów? np. w TORO jest ogromna paleta i naprawdę trudno się zorientować od czego zacząć. Jakich producentów polecasz a jakich omijać szerokim łukiem?

W systemie nawadniającym istotne jest to, żeby go zrobić zgodnie ze sztuką, czyli zrobić dobrze tak, aby ogród podlewał się optymalnie, bez "martwych pól" nie ma mowy o jakimś "niewypasionym systemie" bo taki nie podleje ogrodu optymalnie, czyli trzeba będzie dolewać, a to mija się z celem, mieć system i trzeba dolewać.

Koszt zależy od planu ogrodu, czyli czy jest wiele zawijasów czy proste trawniki i dość duże, żeby np. zraszaczy poszło mało, zależy też m.in, od źródła wody, czy jest dobre, wtedy nie trzeba dzielić systemu na niepotrzebnie dużą ilość sekcji a co za ty idzie większy sterownik, więcej elektrozaworów itd.

Można przyjąć że nawadnianie kosztuje około 13-14 zł/m2 z robocizną, ale ta kwota może być wyliczona dopiero po zrobieniu projektu, bo laik nie zna podstawowych zasad, o których wie dobry wykonawca.

Jak nie masz na system profesjonalny, zamów projekt, połóż rury pod ziemią a jak uzbierasz - zrobisz dobre nawadnianie a nie dwa zraszacze
guadalahara
6189515 mysliciel rodin

Dodany 12:04, 12 sty 2015
gemciu83 napisał(a)

Nawadnianie zawsze będziecie mogli założyć sobie później bo wykonanie później nacięć na trawniku to pikuś, a skoro nie macie funduszy to Ja polecam to o czym myślicie teraz.

oczywiście pod warunkiem, że nie planujecie siatki na krety

gemciu83 napisał(a)

Jednak wszystko zależy od tego co chcecie mieć za trawnik czy zwykły przed domem czy laurkę dla sąsiadów by ślina wisiała im przy kostkach stóp.

tak sobie myślę, że większość z nas chce mieć po prostu trawnik, który cieszy oko. Nie wiem czym się różni trawnik zwykły przed domem, od laurki...
Anita! Ja Ci nie polecę żadnej firmy, bo nie mam doświadczenia . My mamy nawodnienie firmy Hunter, ale czy ona dobra jest czy zła nie mam pojęcia.. co człowiek to opinia. Danusia dobrze Ci radzi Zamówcie projekt, połóżcie rury, a reszta jak będzie kasa.

Dodany 16:37, 12 sty 2015
Każdy instalator ma swoje preferencje, wg nas (projektujemy i zakładamy systemy nawadniające prawie 20 lat) - Toro jest najmniej awaryjny i ma najlepiej dobrane zasięgi zraszaczy (pasują do naszych projektów- czasem skomplikowanych), ale to nie znaczy że inne marki są złe. My preferujemy akurat taką.
justyna_budz...

Dodany 12:47, 15 sty 2015 , edytowany o 12:48, 15 sty 2015
Najpierw siatka przeciw kretom, potem reszta Lepiej poradzić się specjalisty, ale sam sprzęt często taniej kupić już na własną rękę. A jakie polecacie obrzeża trwanikowe? Na jednej stronie są dostępne proste, falowane i takie... niezidentyfikowane, w załączniku zdjęcie.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies