Strona główna Archiwum Forum Mapa ogrodów O nas Kontakt

Pokaż wątki Pokaż posty

Przesadzanie piwonii

Dzidka
226752382476677478d06c

Dodany 21:50, 12 sie 2011
Jeżeli łączyć z piwoniami inne rośliny, a chcemy by było bardzo widowiskowo wiosną, to może irysy syberyjskie

i irysy bródkowe

Jeśli chcesz, aby coś działo się późnym latem i jesienią, to trawy, ja mam rozplenicę japońską.
Poniżej rozplenica w zupełnie innym towarzystwie, bo jakoś nie potrafię znależć jej zdjęcia wśród piwonii.

Na innej rabacie posadziłam rozchodniki wśród piwonii. Wkrótce powinny rozkwitnąć.

Dodany 15:53, 17 sie 2011 , edytowany o 16:29, 17 sie 2011
Dziękuję. Jeszcze kończę tę rabatę. Będą same wymieszane gatunki piwonii na tle istniejących krzewów. Ale dalej idąc będą irysy z innymi kwiatami (?), a po przeciwnej stronie trawy, rozchodniki, marciny, jeżówki różowe. Jak skończę zamieszczę zdjęcie. Ciągle dosadzam.

Dodany 08:06, 19 sie 2011
Irysy raczej z przodu
Pszczelarnia
Logo 06

Dodany 22:43, 29 sie 2011
Ciężki początek. Wywiozłam kilkanaście taczek gruzu (kamieni, etc.). Nawiozłam ziemię ogrodową, dołożyłam torfu odkwaszonego i kompostu. CDN

Dodany 23:07, 29 sie 2011
Początki zawsze są trudne, szczególnie przygotowanie ziemi, ale dobrze Ci idzie
vesper
Kwiatki1

Dodany 15:55, 30 sie 2011
Fajny wątek, akurat szykuję się do przesadzania i dzielenia piwonii. Mam nadzieje, że się nie spóźnię. Pomysł Danusi, aby posadzić funkie z piwoniamii super! Mam tylko pytanie, czy słoneczne stanowisko dobre dla piwonii nie zaszkodzi funkiom? Bo taka kompozycja by mi się widziała

A co myślicie jeszcze o tym, aby urozmaicić rabatę pasem z begonii? Kiedy piwonie przekwitną, begonie mogłyby cieszyć oczy kwiatami.

Dodany 16:29, 30 sie 2011
Piwonie i bodziszki - yes, yes, yes.
Piwonie i irysy - jw. Byle kolory grały, trzeba też pamiętać o tym, że piwonia będzie dużym krzewem, który się pokłada.
U mnie wygląda to tak, zaznaczam że oba założenia młodziutkie są, a na zdjęciach bardziej chodziło mi o kolor tych irysów, piwonie za nimisą ciemnoróżowe, przed nimi niska tawuła też kwitnie na różowo.

Dodany 16:31, 30 sie 2011
Ja nie jestem za funkiami koło piwonii (no, może na początku rabaty, żeby zaznaczyć, że coś się tam dzieje na tej rabatce). Ale dlatego, że funkie to rośliny cienia a piwonie słońca i nie potrafię łączyć tych żywiołów (tak jak nie potrafię połączyć cisa z lawendą), nawet jeżeli są takie odmiany funkii, które wytrzymają nasłonecznienie. Begonie też może spalić słońce.

Dodany 16:37, 30 sie 2011 , edytowany o 16:38, 30 sie 2011
Gabrysia, co to za kwiatki po lewej stronie takie smukłe; fioletowe to czosnki a białe (wilczomlecz?)? Co do tawuł, mnie się to zestawienie z piwoniami podoba (ta sama tonacja), ja mam je (tawuły) po drugiej stronie ścieżki na rabacie naprzeciwko piwonii. Piwonie moga byc razem w dużych ilościach albo na rabacie w dobrym towarzystwie ale wtedy pojedynczo - tak to widzę.

Dodany 16:58, 30 sie 2011
Kwiatki po lewej to kwiaty na kępie szczypiorku po prostu, kępy, których się nie zjada, zostawiam i ścinam dopiero jak kwiatki przekwitną, a to białe przed nimi to ostrogowiec, sam się wysiewa, ale nie mam pojęcia jak, musi mieć bardzo drobne nasiona, bo nigdy nie zdążyłam ich zauważyć.
Piwonie mam na " angielskiej rabacie" posadzone pojedyńczo, w rytmach, a na tej drugiej rosną cztery sztuki w rzędzie, chodziło mi o to, żeby utworzyły taką masę, zwarty rząd kwiatów.
Mam nadzieję że zdążę jeszcze z obsadzeniami moimi jeszcze innymi piwoniami - zakładam, a właściwie zmianiam rabatę - są tam już trzy różne i jedna majowa i jeszcze mam trzy inne kupione wiosną, z anemonowymi, pojedyńczymi kwiatami. Do tego na pewno będą irysy, dołem starzec, tzw. królicze uszy. Jako akcenty wysokie są już pnącza - dwie róże i jeden wiciokrzew, po bokach róż będą niebieskie powojniki. Kwitnienie będzie krótkie, ale spektakularne, resztę kolorów w pozostałe miesiące lata zrobią pnącza i te szare, filcowe starce.