Strona główna Archiwum Forum Mapa ogrodów O nas Kontakt

Pokaż wątki Pokaż posty

Ziemia, podłoże dla roślin- jak zrobić dobrą mieszankę

HaniaA

Dodany 15:18, 21 maj 2019
Witam,

Proszę o rady doświadczonych ogrodników. Zakupiłam szczepionkę mikoryzową do iglaków-rośliny dopiero będę sadzić-narazie stoją w doniczkach i czekają. Ponieważ nie można stosować razem mikoryzy i nawozów, a niestety kazda gotowa ziemia "do iglaków" dostępna w sklepie ma w sobie nawóz, muszę więc przygotować podłoże sama.
Narazie mąż kupił ziemię ogrodową bez nawozu o odczynie ph,5,7. Co do tego dodać i w jakich proporcjach- myślałam o korze drobno zmielonej kompostowanej, kwaśnym torfie żeby jeszcze trochę dokwasić oraz kompoście......

Na rabacie będą rosły modrzewie szczepione, thuje, jodła górska i co tam jeszce będę dosadzać (raczej kwaśnolubne) . Czy bluszcz wyrosnie na ziemi kwaśnej>?

Ziemię mamy ciężką-glinę, ciężko rozbić łopatą- więc kopiemy jak największe doły żeby wypełnić żyzną ziemią
HaniaA

Dodany 15:21, 21 maj 2019
Czy korę drobno zmieloną można dodać do ziemi zamiast ściołkować? Na sciołkę wolałabym kamienie gdyż mój pies namiętnie roznosi i rozgryza korę po całym ogródku
Gardenarium
 mg 1135

Dodany 17:41, 23 maj 2019
HaniaA napisał(a)
Witam,

Proszę o rady doświadczonych ogrodników. Zakupiłam szczepionkę mikoryzową do iglaków-rośliny dopiero będę sadzić-narazie stoją w doniczkach i czekają. Ponieważ nie można stosować razem mikoryzy i nawozów, a niestety kazda gotowa ziemia "do iglaków" dostępna w sklepie ma w sobie nawóz, muszę więc przygotować podłoże sama.
Narazie mąż kupił ziemię ogrodową bez nawozu o odczynie ph,5,7. Co do tego dodać i w jakich proporcjach- myślałam o korze drobno zmielonej kompostowanej, kwaśnym torfie żeby jeszcze trochę dokwasić oraz kompoście......

Na rabacie będą rosły modrzewie szczepione, thuje, jodła górska i co tam jeszce będę dosadzać (raczej kwaśnolubne) . Czy bluszcz wyrosnie na ziemi kwaśnej>?

Ziemię mamy ciężką-glinę, ciężko rozbić łopatą- więc kopiemy jak największe doły żeby wypełnić żyzną ziemią

Jeśli w glinie wykopiesz doły i zaprawisz je pulchnym podłożem, po dużym deszczu dołek wypełni się po brzegi i woda zatopi korzenie roślin.

Musisz pod każdym drzewem wiercić otwory głębokie, w to nasypać drenaż (kamienie, grys) i wtedy dopiero sadzić drzewa/krzewy. Pod byliny trzeba przekopywać, uzdatniać,użyźniać teren po całości.

Albo robisz rabaty podwyższone z murkami oporowymi, albo bez murków, gdzie korzenie dostaną także potrzebne im powietrze.

Pod bluszcz możesz dać całkiem inną mieszankę niż pod kwaśnolubne. Po prostu inaczej zapraw dołek do sadzenia.
Gardenarium
 mg 1135

Dodany 17:45, 23 maj 2019
HaniaA napisał(a)
Czy korę drobno zmieloną można dodać do ziemi zamiast ściołkować? Na sciołkę wolałabym kamienie gdyż mój pies namiętnie roznosi i rozgryza korę po całym ogródku

Korę drobno mieloną można dodawać pod kwaśnolubne więcej, pod zwykłe rośliny - mało.

Ściółkowanie kamieniami myślę dobrze wygląda nie po całości a w wydzielonych niewielkich rabatach. Sypanie kamieni po całym ogrodzie bym odradzała. Różaneczniki i inne kwaśnolubne nie znoszą tego, lubią mieć powietrze w bryle korzeniowej.

Przestrzegam także przed innym poważnym błędem w uprawie, nie kładź agrotkaniny czy jeszcze gorzej - maty szkółkarskiej, bo szkodzi roślinom. Przed chwastami jedynie zapobiega pielenie systematyczne i ściółkowanie.

Posta tego zamieściłam także w dziale ściółkowanie https://www.ogrodowisko.pl/watek/67-sciolkowanie-kora-w-ogrodzie?page=30#post_4
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies